خط اعتباری 22 میلیارد دلاری اروپا برای ایران – آخرین اخبار روز

خبرگزاری فارس: رئیس کل بانک مرکزی از ایجاد خط اعتباری ۲۲ میلیارد دلاری برای ایران توسط سه کشور اتریش، دانمارک و ایتالیا خبر داد
خبرگزاری فارس: رئیس کل بانک مرکزی از ایجاد خط اعتباری ۲۲ میلیارد دلاری برای ایران توسط سه کشور اتریش، دانمارک و ایتالیا خبر داد.

 ولی الله سیف در‌گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما، اظهارداشت: کشورهای اتریش، دانمارک، ایتالیا و برخی کشورهای دیگر 22 میلیارد بلیط چارتر مشهد یورو در قالب خطوط اعتباری در روزهای آینده برای ایران ایجاد خواهند کرد که خبر آن به تدریج اعلام می‌شود.
سیف گفت: این روابط فضا را هر چه بیشتر مهیا می‌کند که ما بتوانیم وضعیت را به صورت با ثبات و پایدار ایجاد کنیم.

سیف گفت: در زمینه بانکی نیز همین روابط کارگزاری جدید با 750 کارگزاری اگر برجام نبود نمی‌توانست ایجاد شود.

وی تصریح کرد: در سایه پیگیری‌های انجام شده و حمایت‌های همکاران تور بانکوک ما در وزارت خارجه، بیش از 750 روابط کارگزاری بانکی جدید به روابط کارگزاری محدود قبل اضافه شده است.

سیف گفت: در این زمینه‌ها کوتاهی هایی وجود دارد که امیدواریم با نوع مذاکراتی که با این بانک‌ها انجام می‌دهیم بتوانیم این شرایط را بهتر از گذشته کنیم.

وی در خصوص گزارش مجلس مبنی بر اینکه تحریم‌های بانکی صرفاً از روی کاغذ برداشته شده است هم گفت: در اینکه طرف آمریکایی کارشکنی می‌کند تور کرمان تردیدی نیست و انتظار ما از برجام خیلی بیشتر از شرایطی است که در حال حاضر ایجاد شده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه اگر دستاورد برجام نبود این اتفاق نمی‌افتاد، گفت: بنابراین بی‌انصافی است وقتی بخواهیم بگوییم در این زمینه هیچ دستاوردی نبوده و این اصلاً درست نیست، ولی ما انتظارمان بیشتر بوده و امیدواریم در آینده انتظارات محقق شود.

وی افزود: درباره اینکه گفته می‌شود بلیط ارزان قیمت این تحریم‌ها فقط از روی کاغذ برداشته شده یعنی هیچ اتفاقی نیفتاده است، باید گفت اتفاقات جدی افتاده است و تنها نکته‌ای که به صورت کامل عملیاتی نشده در زمینه‌های بانکی است و در سایر زمینه‌ها ما دستاوردهای مثبتی داشته‌ایم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: واقع بینانه این است که بعد از برجام ما روابط بانکی جدیدی ایجاد کرده‌ایم و شرایط مناسب‌تری ایجاد شده است، ولی نسبت به انتظاراتی که داشته‌ایم تور کیش نوروز 97 هنوز کافی نیست، انتظار ما این بوده که طرف آمریکایی ما احساس مسئولیت کند و اوفک جدی‌تر و با سرعت عمل بیشتر به ابهاماتی که در برخی کشور‌ها ایجاد می‌شود، پاسخ دهد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به روابط خاص بانک مرکزی با برخی از بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر برای ایجاد حساب مشترک برای تسویه مبادلات بدون نیاز به ارز خارجی گفت: به این ترتیب یک تاجر وارد کننده یا صادرکننده کالا که با پرواز چارتر این کشور‌ها طرف حساب است می‌تواند با ریال کار کند که این‌ها همه در شرف انجام است.

وی افزود: در هفته گذشته با کره جنوبی فاینانس 8 میلیارد یورویی امضا شد. این خطوط اعتباری منجر به سرمایه گذاری‌های در کشور می‌شود، تولید و اشتغال را افزایش می‌دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *